Шокиращото предупреждение от Иран
Напрежението между Иран и България е на ниво, което никой не очакваше! След като Техеран стана свидетел на искането на САЩ за разполагане на военни самолети на българска територия, иранските власти не се поколебаха да изразят своето недоволство. Какво точно се случи?
Официални източници от Министерството на външните работи на България увериха, че няма да се провеждат военни операции срещу Иран. Обаче, предложението на Вашингтон за временно разполагане на до осем самолета-цистерни Boeing KC-135 Stratotanker в авиобаза „Безмер“ е истинска бомба. В периода от 24 юли до 1 октомври 2026 г. на българска територия могат да пристигнат до 250 американски военнослужещи, а ситуацията изглежда все по-напрегната.
Какво казаха иранците?
Говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаеи заяви, че всяко съдействие за американски нападения би било съучастие в агресия и военни престъпления. Иран не се шегува с тези неща. Техеран изпрати официална нота до българското МВнР, със заплахи и предупреждения.
Как реагираха българските власти?
От българското правителство подчертаха, че страната не предприема враждебни действия. Те призоваха за възстановяване на диалога и устойчиво примирие. Въпреки това, искането на САЩ вече е внесено в Народното събрание и Комисията по отбрана го подкрепи.
- 11 гласа „за”
- 1 „против”
- 2 „въздържал се”
Ситуацията е на път да достигне нови висоти, а напрежението между САЩ и Иран отново се засили след провала на споразумението за прекратяване на огъня. Какво ще се случи следващото? Следете ни за последните новини и развитие по случая!
0 коментара