18 Юли 2026

Шок! Тръмп заплашва Куба: „Мога да правя каквото си поискам!“

Шок! Тръмп заплашва Куба: „Мога да правя каквото си поискам!“

Тръмп ескалира напрежението с Куба

Президентът на САЩ, Доналд Тръмп, шокира света с провокативно изказване, в което заяви, че очаква да има "честта" да "превземе Куба под някаква форма". Това изказване идва в момент, когато Хавана призна, че води преговори с Вашингтон, но Тръмп явно не се интересува от дипломация. "Мога да правя каквото си поискам с Куба!" - тези думи предизвикаха бурни реакции в международните среди.

Според Ройтерс, американският президент е подчертавал, че "независимо дали ще освободя или ще превзема", той има пълна свобода на действие. Тази риторика идва в момент, когато Куба се бори с безпрецедентна икономическа криза, изострена от петролната блокада, наложена от САЩ.

Какво означава това за Куба?

Ситуацията в Куба е критична, особено след последното спиране на електрозахранването на целия остров. С население от около 11 милиона души, страната е изправена пред дълбоки икономически проблеми. Мигел Диас-Канел, кубинският държавен глава, е на прицела на американските преговори, като Ню Йорк Таймс съобщава, че отстраняването му е ключова цел на САЩ.

Тръмп продължава да игнорира всякакви опити за диалог, заявявайки, че "иска да знае истината" и смята, че може да управлява Куба както намери за добре. Ситуацията на Острова на свободата се усложнява още повече, а властите в Хавана отхвърлят всякаква намеса във вътрешните си работи.

Какво следва?

Събитията се развиват с бързи темпове и напрежението между САЩ и Куба нараства. Какви ще бъдат следващите ходове на Тръмп? Опасенията, че конфликтът може да ескалира, са все по-реални. Всички очакваме новини от Вашингтон и Хавана, докато светът наблюдава с интерес.

Автор

Клюкарник.com

Всички клюки на едно място

0 коментара

Напишете коментар

Вашия имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *